Dt. Zeynep Yıldırım

Mutlukent Mahallesi 1963. Cadde No:8/1 Ümitköy/Ankara

Randevu: 0312 235 09 02 - 0507 525 09 02

Protetik Diş Tedavisi

Kaybedilen dişlerin, çeşitli protezler kullanılarak fonksiyon ve estetiğinin yerine konması işlemidir. Dişlerin kaybedilmesi sonucu ağızda oluşan boşluk kısım, çiğneme ve konuşma gibi fonksiyonları olumsuz etkiler. Estetik kaygılarla kişinin kendini izole etmesine sebep olur. Bu durumlarda protetik tedavi devreye girer. Ağız içi sabit ve hareketli protezler ile tedavi yapılır.

Ön dişlerde estetik kaygısı olan kişilerde dişlerden aşındırma yapılarak porselen kronlarla (E-max, empress, zirkonya, metal destekli porselen vb.) tedavi imkânı sunulur. Kanal tedavisi sonrası renklenmiş dişler ve madde kaybı çok olan dişler bu yolla daha uzun yıllar ağızda tutulur.

Kaybedilen dişlere implant desteği ile birlikte veya yandaki dişlerden destek alınarak sabit protez tedavisi uygulanır. İmplant uygulanamayan hastalarda ise hareketli protezler ile eksik dişler tamamlanır.

Bu şekilde hastanın estetiği, konuşması, yiyecekleri tüketmesi kısacası fonksiyonlarının geri kazandırılması hedeflenmiş olur. Böylece kişinin hayat kalitesi yükseltilmiş olur.