Dt. Zeynep Yıldırım

Mutlukent Mahallesi 1963. Cadde No:8/1 Ümitköy/Ankara

Randevu: 0312 235 09 02 - 0507 525 09 02

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi

Ağız diş çene cerrahisi; dişler, dişlerin üzerinde bulunduğu çene kemiği yumuşak dokular ve onları saran patolojilerini cerrahi olarak tedavi eden bilim dalıdır. Bu bilim dalı çok geniş bir yelpazede çalışma alanına sahiptir; 20 yaş dişlerinin cerrahi çekimleri, kırılmış dişlerin komplikasyonlu diş çekimleri, kök ucu iltihaplarının temizlenmesi yani apikal rezeksiyon, kist operasyonları gibi basit cerrahi işlemlerle birlikte temporomandibuler eklem cerrahisi ve ortognatik cerrahinin de yapıldığı bölümdür.

Sürme yaşı geldiği halde çıkmak için yeterli alan bulunamayan 20 yaş dişlerinin cerrahisi günümüzde alanında en çok yapılan işlemlerden biridir.

Bu cerrahi operasyon 30 ila 45 dakika arasında lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Sonrasında işlemi yapan hekimin vermiş olduğu reçete ile hastanın daha kısa sürede iyileşmesi sağlanır.

Apikal rezeksiyonda, kök ucundan kesi atılarak oradaki iltihap temizlenir ve kök ucu kesilir. O bölgeyi bazı materyallerle tıkayarak tekrardan iltihaplanma önlenir. Ameliyat sonrasında antibiyotik ve ağrı kesicilerle tedaviye devam edilir.

Cerrahi operasyonlar steril ortamda ve alanında uzman diş hekimleri tarafından yapılmalıdır.